„Dále od hradu dále, ať se nestane neštěstí nenadálé“ – Většina z nás známe toto zlidovělé moudro. Známe ovšem jeho původ?
Pro něj se musíme dostat až do středověku, kdy běžnou součástí hradů byl prevét; tedy typ vysunutého středověkého záchodu. Toto slovo pochází z francouzštiny. Někteří ho ovšem překládají jako „prevít“. Možná odtud pochází i hanlivá nadávka. Zde překlad nekončí. Jazyk český je jazyk jadrný (pozor děti, teď nesmíte číst), takže někteří to překládají jako výsernice :-).
My se bude držet slova prevét. Pokud šel na prevét muž, před onou místnůstkou stál jeden služebný. Držel nádobu s vodou a plátnem – jako by s ručníkem. V případě dámy přibyl druhý služebník. Ten hrál dámě na loutnu, co jiného než…..serenádu 🙂
K dnešnímu vaření si pusťte takovou hudbu, kterou máte rádi. Čeká nás pochoutka téměř z jednoho hrnce – hovězí maso s červenou řepou. Celá rodina si opravdu pochutná – věřte mi.
- brambory 500 g
- cibule 2 ks
- hovězí maso zadní 500 g
- červené víno 0,5 l
- Pepř mletý necelá půlka čajové lžičky
- Rajčata 3 ks
- vývar - 1 - 1,5 litr
- červená řepa cca 400 g
- olivový olej
- česnek 4 - 5 stroužků
- sůl
- Používám předvařenou řepu, kterou pouze nakrájím na menší kolečka.
- Maso nakrájíme na kostky, které na olivovém oleji opečeme na pánvi. Po té zalijeme vínem smíchaným s pepřem a dusíme cca 15 - 20 minut.
- Z pánve přendáme maso do pekáče, přidáme řepu, nakrájené brambory (větší kousky), na kolečka nakrájenou cibuli, nakrájená rajčata.Vše promícháme, zalijeme suroviny vývarem ve kterém bude prolisovaný česnek. Pekáč vložíme do předehřáté trouby, pečeme přikryté cca 120 minut. A servírujeme 🙂
Napsat komentář